Субота, 20.04.2024, 10:09
Вітаю Вас Гість | RSS

2-А клас ЗОШ №320 м.Києва

Пошук
Календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Дбайливим батькам » Цікаві статті

Значення кольорів у нашому житті

Значення кольорів у нашому житті

«Почервоніти від сорому», «сполотніти від подиву», «позеленіти від заздрощів»... Використовуючи такі порівняння у побуті, ми підсвідомо пов'язуємо свій емоційно-чуттєвий стан із відповідними кольорами. Цей взаємозв'язок уже давно доведено психологами. Існує безліч теорій та методик щодо впливу кольору на організм людини. Зокрема, найвідомішою є методика, розроблена швейцарським психологом Максом Люшером. Це своєрідна діагностика кольором. На думку вченого, вподобання при виборі кольору людиною вказує на її психологічний стан і навіть на комунікативні та професійні здібності! Про вагомість діагностики Люшера свідчить її широке використання навіть на співбесідах при працевлаштуванні.

Тож значення кольорів у нашому житті важко переоцінити.
 Дія кольору на дитячий організм ще більш серйозна. Кольори не лише відіграють важливу роль у психофізіологічному розвитку, а й із ранніх років закладають основи естетичного смаку. Колір впливає і на подальший розвиток загалом. Зокрема, психологами було проведено експеримент із немовлятами. Малюків поділили на дві групи та розмістили у двох кімнатах. Перша група немовлят перебувала в абсолютно порожньому приміщенні, тихому, з білими стінами. Друга - в кімнаті з яскраво розфарбованим інтер'єром, строкатими ковдрами та з вікнами, що виходили на галасливу вулицю. Усі малюки мали однаковий режим дня. Результати експерименту, який тривав декілька місяців, засвідчили, що малюки з «барвистої» кімнати випереджали у своєму розвитку ровесників із «білої» кімнати в середньому на 3 місяці.
 Тож правильний підбір барв для повсякденного оточення дитини, будь-то колір кімнати, одягу чи книги, а також власне саме спостереження за кольоровими уподобаннями дитини допоможуть вам позбутися зайвих подразників для малюка, стимулюватимуть його гармонійний розвиток і просигналізують про емоційний стан. Розпочнемо з фізіологічного впливу. За даними лікарів-психотерапевтів, кольори спектра по-різному впливають на організм. Кольори теплої палітри (жовтий, оранжевий, червоний) активізують роботу організму. Так, червоний колір приводить до напруження м'язів, пришвидшує ритм дихання, сприяє підвищенню кров'яного тиску. Оранжевий - збуджує організм, прискорює кровообіг і травлення.Жовтий - позитивно впливає на розумову діяльність.
 Холодні барви (синя, блакитна, фіолетова, певні відтінки зеленої), навпаки, мають протилежний ефект. Зокрема,зелений колір тонізує, заспокоює. Блакитний - знижує кров'яний тиск. Синій - спонукає до серйозності, дисципліни.Фіолетовий - активізує діяльність серця і легень, збільшує опірність організму до застудних захворювань. Тож краще поєднувати теплі та холодні кольори, аби гармонізувати їх вплив на дитину.
 
Але що коли ваша дитина уже має свої «барвисті» вподобання або ж малює чи обирає предмети якогось одного кольору? Перевага у виборі кольору дитиною може свідчити про особливий емоційний стан або чітко виражати певні риси характеру. Наприклад, любителі синього кольору в основному врівноважені та спокійні дітки. Вони вміють дружити, мають хист до читання. Діти, яким більш до вподоби блакитний, за словами психологів, люблять подорожувати, постійно змінювати рід занять. Рожевий колір обирають тендітні малюки.
 Якщо дитина віддає перевагу зеленому кольору, можливо, їй необхідно більше уваги та піклування з боку батьків чи вона потребує комфорту (зелений колір може сигналізувати ще й про наявність якогось страху). Любителі оранжевого та жовтого - веселуни і фантазери. Ці малюки дуже цілеспрямовані. Про неабиякі творчі здібності дитини говорить фіолетовий колір. Червоний - колір дуже активних, одначе норовливих. До речі, цей колір - перший у спектрі веселки - малюки, починають розрізняти за декілька місяців після народження. А ось коричнева та чорна рідко потрапляють до списку фарб, які люблять діти. Ці кольори повідомляють про стрес, невпевненість, хвилювання.
 Втім «кольоровий смак» малюка залежить ще й від віку і статі. Низкою профільних досліджень виявлено, що хлопчики більш схильні до темних тонів, ніж дівчатка. А улюблені кольори дошкільнят - рожевий, червоний та жовтий. Однак уже в десять років перевага віддається, як не дивно, синьому.
 Не слід забувати і про значення кольору в контексті художнього виховання дитини. Дошкільник, який ще не вміє читати, сприймає журнал чи книгу через ілюстрації. Вони допомагають зрозуміти сюжет оповідання чи казки, розкривають образи героїв, знайомлять із характеристиками предметів. На жаль, сьогодні багато видань представляють дитячу продукцію виключно як товар для збуту. Обкладинки та малюнки на сторінках усередині видань рясніють яскравими, часто непоєднуваними або так званими «кислотними» кольорами, що шкідливі для очей. Зазвичай така «краса» абсолютно оманлива і не містить навіть натяку на виховання естетичного смаку дитини.
 Це не означає, що малюнки мають бути чорно-білими чи безкомпромісно реалістичними. Видання з ілюстраціями «правильних» кольорів Пізнайко радить обирати для найменших дошкільнят, які тільки починають знайомитися з навколишнім світом. Старшим дошкільнятам буде цікаво та корисно побачити й рожевих баранців чи фіолетових слонів, які розвинуть уяву малюка, сформують правильне бачення казкових персонажів та підсилять образи героїв.
 Але перш за все ілюстрації у журналах, одяг, іграшки та все-все, що оточує малюків, має бути благородних кольорів. Саме тоді ми будемо спокійні за художній смак та емоційне здоров'я наших дітей.



Джерело: http://Барвисте дитинство // Пізнайко від 2 до 6.- 2012.- №8.- (Вкладка «Для батьків і вихователів»).
Категорія: Цікаві статті | Додав: halyna2 (19.11.2014)
Переглядів: 922 | Теги: Вплив | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Годинник

Copyright 1а320© 2024